
Nieuwe Kinderraad van start: jonge raadsleden delen plannen
PolitiekAALTEN – De nieuwe Kinderraad van de gemeente Aalten is bekend. Op dinsdag 6 oktober kwamen de zeven jonge vertegenwoordigers voor het eerst bijeen in het gemeentehuis. Tijdens een kennismaking en rondleiding ontdekten zij hoe de gemeente werkt. Ook deelden de kinderen hun eerste ideeën voor het komende jaar. Meer buitenspeelmogelijkheden, toegankelijke speelplekken en activiteiten voor kinderen staan hoog op hun wensenlijst.
Door Jessica Petrosian
De nieuwe Kinderraad bestaat uit Ferre Tieltjes, Jurre Wisselink, Evy Neerhof, Julian Houwers, Niek Wensink en Jasmijn Bruil. Jack Bruggink vervult de rol van kinderburgemeester. Samen vertegenwoordigen zij kinderen uit verschillende dorpen binnen de gemeente Aalten.
De jonge raadsleden zijn afkomstig van verschillende basisscholen. Volgens Michiel en Jolien Stronks van Figulus Welzijn komen de kinderen uit Aalten, Dinxperlo en uit Bredevoort. Op de deelnemende scholen worden verkiezingen gehouden om te bepalen wie namens de school plaatsneemt in de Kinderraad.
Eerste kennismaking
De eerste vergadering stond in het teken van kennismaken. De kinderen maakten kennis met elkaar en kregen een rondleiding door het gemeentehuis. Daarbij gaf wethouder Rik van Lochem uitleg over het gemeentebestuur en de werkzaamheden binnen de gemeente.
Tijdens de rondleiding kregen de jonge raadsleden de gelegenheid om verschillende ruimtes in het gemeentehuis te bekijken. Zo maakten zij kennis met de omgeving waarin gemeentelijke besluiten worden genomen en kregen zij een beter beeld van de werkzaamheden van bestuurders en medewerkers.
Ook kinderburgemeester Jack Bruggink keek met belangstelling rond. Vooral de uitleg over de werkzaamheden van wethouders en andere gemeentelijke medewerkers vond hij interessant. Jack vertelde dat hij al langer belangstelling heeft voor politiek en het belangrijk vindt dat mensen hun mening kunnen laten horen.
Meer buiten spelen
Tijdens het interview kwamen de jonge raadsleden met verschillende ideeën. Een onderwerp dat meerdere keren terugkeerde, was het stimuleren van buitenspelen.
Niek Wensink vindt het belangrijk dat kinderen veilig kunnen opgroeien en vaker buiten spelen. Volgens hem brengen kinderen tegenwoordig veel tijd achter een scherm door.
Ook andere raadsleden willen dat er meer aandacht komt voor speelvoorzieningen. Daarbij denken zij niet alleen aan nieuwe speeltuinen, maar ook aan het verbeteren van bestaande plekken. De kinderen vinden het belangrijk dat speelvoorzieningen aantrekkelijk zijn voor verschillende leeftijden en toegankelijk zijn voor kinderen met een beperking.
Daarnaast werd gesproken over ontmoetingsplekken waar kinderen samen kunnen sporten, spelen of ontspannen. Een van de ideeën is om activiteiten vaker te organiseren, zodat kinderen niet afhankelijk zijn van één vaste dag in de week.
Concrete plannen
De begeleiding van de Kinderraad ligt bij Figulus Welzijn. Michiel en Jolien Stronks ondersteunen de kinderen bij het uitwerken van hun plannen en vormen de verbinding met de gemeente.
Volgens hen begint het werk al voordat de eerste vergadering plaatsvindt. Alle kinderen hebben een sollicitatiebrief geschreven waarin zij uitleggen waarom ze willen deelnemen en welke onderwerpen ze belangrijk vinden.
Aan de hand van die brieven en de ideeën van de kinderen gaan de begeleiders dit jaar aan de slag. Daarbij zoeken ze naar onderwerpen die bij meerdere kinderen leven. Het streven is om per vergadering ongeveer twee punten op te pakken en verder uit te werken.
De Kinderraad vergadert ongeveer eens per zes weken. Daarnaast worden de kinderen regelmatig uitgenodigd voor gemeentelijke bijeenkomsten, zoals herdenkingen, openingen en de nieuwjaarsreceptie.
De ideeën van
kinderen
worden niet
alleen
besproken,
maar komen
ook bij de
juiste
mensen
terecht
Gemeente luistert mee
Volgens de begeleiders is het belangrijk dat de ideeën van kinderen niet alleen besproken worden, maar ook bij de juiste mensen terechtkomen. Figulus Welzijn helpt daarbij door contact te leggen met gemeentelijke medewerkers en bestuurders.
Wanneer de kinderen bijvoorbeeld plannen hebben voor een speeltuin, kunnen beleidsmedewerkers worden uitgenodigd om mee te denken. Gaat het over veiligheid, dan kan een buitengewoon opsporingsambtenaar (boa) of de verantwoordelijke wethouder aansluiten.
Dat gebeurde ook bij eerdere kinderraden. Verkeersveiligheid was vorig jaar een belangrijk onderwerp. De toenmalige verantwoordelijke wethouder werd uitgenodigd om met de kinderen in gesprek te gaan. Volgens de begeleiders zijn verschillende aandachtspunten vervolgens opgepakt, mede doordat ze al bij de gemeente speelden. Figulus Welzijn verzorgt de begeleiding sinds enkele jaren. Volgens Michiel en Jolien heeft de deelname niet alleen invloed op de leefomgeving van kinderen, maar ook op hun persoonlijke ontwikkeling. Kinderen leren hun mening te verwoorden, samen te werken en verantwoordelijkheid te nemen voor hun ideeën.
Initiatief
De begeleiders proberen de kinderen zoveel mogelijk zelf het initiatief te laten nemen. Zo kunnen zij bijvoorbeeld onveilige plekken fotograferen en via een gezamenlijke groepsapp uitleggen wat er volgens hen moet veranderen.
Ook het ophalen van ideeën bij andere kinderen kwam tijdens de eerste bijeenkomst ter sprake. De raadsleden bespraken onder meer de mogelijkheid om scholen te bezoeken en kinderen te betrekken bij hun plannen.
De eerste vergadering heeft daarmee verschillende onderwerpen opgeleverd waarmee de Kinderraad verder kan. De volgende bijeenkomst vindt plaats op dinsdag 17 november in De Pol.
Voor de zeven jonge vertegenwoordigers is het jaar pas net begonnen. De komende maanden krijgen zij de kans om hun ideeën verder uit te werken en samen met Figulus Welzijn en de gemeente te onderzoeken wat daarvan gerealiseerd kan worden.












