Afbeelding

Column Dichterbij: Meningsverschillen

Opinie

Het zal u niet ontgaan zijn dat burgemeester en wethouders hun voornemen hebben bekendgemaakt om te voldoen aan de opdracht uit de Spreidingswet. Als het aan het college ligt komt er een woonwijk aan de rand van de kern Aalten, tussen Singelweg en Hamelandroute. Een wijkje met tachtig woningen waarvan er dan veertig beschikbaar komen voor een tijdelijke asielopvang voor driehonderd personen. Tijdelijk betekent maximaal tien jaar. Eén en ander moet in een overeenkomst tussen COA en gemeente uitgewerkt en vastgelegd worden en de gemeenteraad zal zich daar nog over moeten uitspreken.

Vorige week hebben we als eerste de bewoners van de zestig woningen die uitkijken op de genoemde locatie uitgenodigd voor een informatiebijeenkomst. Tachtig bewoners kwamen naar de bijeenkomst. Twee uur lang stelden ze alle mogelijke vragen aan gemeente en COA. De antwoorden zullen vast niet tot ieders tevredenheid zijn geweest, maar de gespreksleider zorgde er voor dat ieder aan bod kwam en dat ook echt op elke vraag geantwoord werd. Voor de tweede avond werden familieleden van de bewoners van de Estinea-locatie en het personeel uitgenodigd (opkomst 30 personen). Voor een derde avond de bewoners van de 240 huizen iets verder weg. Tweehonderd van hen gaven gehoor aan de uitnodiging. Ook hier weer voor ruimte voor vragen. Deze week zijn er nog twee avonden voor de overige inwoners van de gemeente. Ook daar kunnen alle zorgen en vragen die er leven geuit worden. Dat kunt u allen overigens ook de komende tijd via de e-mail (opvang@aalten.nl). Op de website www.aalten.nl/opvang vindt u ook nog een groot aantal vragen en antwoorden.

We mogen toch van mening verschillen met elkaar? Dat moeten we toch kunnen accepteren en respecteren?

Op de avonden maar ook via-via komt naar voren dat flink wat bewoners zich storen aan de felle reacties van medebewoners. Sommigen voelen zich nauwelijks vrij om nóg geen mening te hebben, om een genuanceerde mening te hebben of om positief te reageren op de komst van een asielopvang op die locatie. Ook de aanwezigheid van demonstranten bij de eerste bijeenkomst direct bij de ingang, gaf een deel van de aanwezigen een ongemakkelijk/onplezierig gevoel. Demonstreren staat natuurlijk eenieder vrij – dat mag ook schuren - maar er zijn wel grenzen. Bezoekers moeten ongehinderd naar binnen kunnen. Bedreigen en intimideren kan niet door de beugel. Er zijn ook zorgen geuit over de saamhorigheid in de wijk. Velen wonen er al lang en hebben prettige contacten met buren en buurtgenoten. “Dat moet toch blijven, wat er ook besloten wordt”, zei iemand mij. “We mogen toch van mening verschillen met elkaar? Dat moeten we toch kunnen accepteren en respecteren? Met of zonder opvanglocatie moet je toch nog steeds met je buurman kunnen barbecueën of wat gereedschap kunnen lenen!”

Het was mij als uw burgervader uit het hart gegrepen. Ga elkaar niet uit de weg maar praat op een rustig moment met elkaar, vraag door, waar ben je voor/tegen, waar ben je bang voor en waarom (niet)? Zie je tegenstanders in deze discussie niet als vijanden, houd elkaar vast!

Anton Stapelkamp, burgemeester gemeente Aalten

Advertenties doorgeplaatst vanuit de krant