
Informatieavond over akkerranden
LandbouwAALTEN/DINXPERLO - Akkerranden zijn een prachtig voorbeeld van modern natuurbeheer en duurzame landbouw. In plaats van iedere vierkante meter landbouwgrond te gebruiken voor gewassen, zaaien steeds meer boeren een strook langs de zijkant in met een fraai bloemenmengsel. Op 25 maart zal de Akkerrandenwerkgroep samen met de Stichting Landschapsbeheer Gelderland afdeling Aalten hier een informatieavond over houden bij de Heurnse Tref in Aalten.
Henri Harmsen en Han Langeler zijn twee vrijwilligers die de akkerrandenwerkgroep vertegenwoordigen. Ze proberen tijdens deze info-avond boeren, burgers en buitenlui te enthousiasmeren om mee te doen aan dit project om de akkerranden of een stukje tuin om te toveren in een mooie bonte bloemenparade, waarbij de nadruk ligt op een stukje biodiversiteit en het verbeteren van het landschap voor alles wat leeft, groeit en bloeit.
Meerwaarde
Henri: ”Deze akkerranden zijn belangrijk en tijdens onze informatieavond geven we hier uitleg over en zullen we vragen van belangstellenden beantwoorden. Je hoeft geen groot stuk land te bezitten om mee te kunnen doen, maar ook een klein stukje grond met een mooi bloemenmengsel kan al veel meerwaarde hebben. We zeggen maar zo: tien perceeltjes van honderd vierkante meter zijn haast nog beter dan één groot perceel van duizend vierkante meter voor de biodiversiteit. Er doen ook steeds meer mensen aan mee en daar zijn we als akkerrandenwerkgroep ook erg blij mee.”
Han vult aan: ”Het is niet alleen maar omdat het er zo ontzettend mooi uitziet, maar het heeft ook zeker een functie. Daar vertellen we op onze infoavond ook over. We geven een mooie presentatie met beeldmateriaal.”
Een mooie akkerrand ziet er niet alleen geweldig uit met al die kleuren en diverse bloemen, maar veel akkervogels zoals bijvoorbeeld de patrijs, zoogdieren en insecten vinden in een bloemrijke akkerrand meer voedsel en beschutting. In de bloemen zitten zaden voor vogels en nectar voor bijen en vlinders. Voor de vogels die willen broeden biedt het een veilige plek waar landbouwmachines niet komen en in de winterperiode doet het dienst als een schuilplaats tegen de kou. Henri: ”Je hebt er dus ook nog wat aan als de bloemen zijn uitgebloeid en ze er soms wat minder fraai uitzien. Ze zijn dan nog steeds van belang voor heel veel dieren. Ook is het een natuurlijke ongediertebestrijding voor je gewassen. Daar leven bijvoorbeeld lieveheersbeestjes en zweefvliegen die bladluis eten. Spinnen en loopkevers eten weer andere schadelijke insecten. Door deze natuurlijke ongediertebestrijders een fijne plek te bieden, hoeft de boer minder vaak chemische bestrijdingsmiddelen te gebruiken. De akkerrand is dus veel meer dan ‘een mooi gezicht.”
Bloemenmengsel
Iedereen kan meedoen en een bloemenmengsel bestellen. Je hoeft maar een klein stukje tuin beschikbaar te hebben om ook een bijdrage aan een stukje biodiversiteit te leveren. Daarom proberen de vrijwilligers van de akkerrandenwerkgroep ook zoveel mogelijk mensen te enthousiasmeren.
Voor de pauze zal Daan Winkelhorst een inleiding houden over het zaai klaar maken en inzaaien van bloemenmengsel. Na de koffie en de pauze zal gastspreker Harm-Jan Hissink uit Oeken spreken. Hij is zich gaan verdiepen in het leven in de grond, in onze bodem. Wat speelt zich daar allemaal af onder de grond en wat is de invloed van de grote en zware machines op het bodemleven. “Het is ook een andere blik op omgaan met het landschap en mensen bewust maken van het nut van die biodiversiteit”, zegt Han. In de pauze kunnen belangstellenden zich opgeven voor een gratis FAB (Functionele Agro Biodiversiteit) bloemenmengselzaad. Hierin zitten onder andere het zaad van klaprozen, korenbloemen en margrieten. Een mooie kleurenpracht gegarandeerd. Tot duizend vierkante meter is het gratis. Henri: ”Als er nu zoveel mogelijk mensen meedoen en we zoveel mogelijk mensen enthousiast kunnen maken, maken we ook de bijtjes en andere diertjes blij.”
Voor opgave van bloemenmengselzaad kun je mailen naar: hj.langeler@kpnmail.nl.
Meer weten over de activiteiten van de Akkerrandenwerkgroep en Stichting Landschapsbeheer Gelderland (SLG) kom dan vooral vrijblijvend naar de informatieavond op woensdag 25 maart bij de Heurnse Tref, Brethouwerweg 9 in Aalten. Inloop om 19.30 uur en aanvang 20.00 uur.












