
De editie van 2019 van Spektakelweekend Mariënvelde. Foto: Archief AN/Barbara Pavinati
Voor de 26ste keer: Knapp’n met dat grei
MARIËNVELDE - Zaterdag 12 augustus en zondag 13 augustus is het zover: het Spektakelweekend. 'Wi-j goat veur de 26e keare: Knapp’n met dat grei.' Er is veel spektakel tijdens het weekend te bewonderen. Zo is er overdag een divers programma met autorodeo, bangerrace, NK combinerace, motorcross, driewielercross en duocross. ’s Avonds in de tent is er volop vermaak onder de muzikale klanken van The Dudes of Hengel, The Hottub Heroes, De Gekke Boys en De Heinoos. De organisatie belooft verder: "Natuurlijk hebben we ook genoeg vermaak voor de kinderen. Zorg dat je er bij bent op de kruising Zanddijk/Zompweg te Mariënvelde."
Zaterdagmiddag begint met de keuring van de rodeoauto’s en driewielercross. Vele crossauto’s zullen deze middag verscheidene manches rijden op de racebaan om uit te maken wie de beste autorodeorijder wordt. Dit jaar is er een extra kampioenschap op de baan met speciale driewielercross en duocross. Deze durfallen betreden de zandracebaan met hun auto’s wat ongetwijfeld voor extra spektakel zal zorgen. Wanneer de stofwolken zijn opgetrokken, zal in de grote feesttent het Dors(t)feest van start gaan. Als eerste zijn de The Dudes of Hengel aan de beurt. Deze tweemans-formatie zal het publiek opwarmen met hun country en rock-'n-roll covers. Na de pauze start de coverband The Hottub Heroes. Kortom, het diverse zaterdag programma belooft een knallende start van het spektakelweekend te worden.
Zondagochtend start het programma met de remmentest van de combines en de keuring van de bangerauto’s. Op de racebaan zal allereerst de bangerrace worden verreden. Normaal halen deze autocoureurs duizelingwekkende toeren uit op het asfalt, maar in Mariënvelde zullen ze voor de uitzondering op de zandracebaan hun kunnen laten zien. En het is bij hen niet de bedoeling netjes achter elkaar te rijden. Integendeel, ze doen er alles aan om de ander de baan uit te drukken. Deze coureurs zijn hun no-claim allang kwijt en een deukje extra, daar worden ze niet anders van. Als laatste rijden ze de destruction-derby, waarbij de uiteindelijke winnaar de laatste is die nog rond rijdt. Tijdens het baanvlakken zullen de motorcrossers van de MCM ook hun stuurmanskunsten kunnen laten zien. De bangerrace wordt afgewisseld met de combinerace. In plaats van graan dorsen zullen deze logge landbouwmachines een zandbaan voor de kiezen krijgen. Zij doen er alles aan om zo snel mogelijk het crossterrein af te raggen en om als eerste de zwart-wit geblokte vlag te zien zwaaien. Dat is niet altijd even gemakkelijk, met name vanwege de achterwielbesturing.
Er wordt hier gestreden in drie klassen. Allereerst de standaardklasse. Hierbij is het verplicht dat de aandrijving via de V-snaar gebeurt, zoals het ook standaard is. Verder mag er een andere motor in, maar door de V-snaar is veel vermogen niet de beste optie. Deze machines tikken de 80 km/uur aan, wat je aan deze grote machines niet af ziet. De tweede klasse is de vrije klasse die, zoals de naam al doet vermoeden, vrij is van motorkeuze en aandrijving. Deze vaak rondom geveerde machines met brullende V-6, V-8 of zelfs V-10 benzine- en dieselmotoren staan garant voor snelheid en sensatie, mede door de achterwielbesturing. Er worden topsnelheden van meer dan 100 km/uur gehaald en door de steeds smaller wordende baan zal er het nodige beukwerk er aan te pas komen. En dan de special klasse. In deze klasse rijden allemaal identieke combines rond en mogen ze wat meer contact onderling hebben, waardoor het een sensatie is om te bekijken. Wanneer de mannen klaar zijn, zullen de vrouwen het nog dunnetjes over doen in de damesklasse.
Tijdens de race zal op het buitenpodium de band De Gekke Boys het publiek amuseren met hun muziek. Dat zorgt altijd voor een hoop extra gezelligheid op het spektakelterrein. De Gekke Boys zullen daarna de dansvloer alvast warm laten lopen voor het Combinefeest. Als afsluiter van het spektakelweekend treden De Heinoos op. Lekker ouderwets rocken en drinken om het stof weg te spoelen. Het feest gaat door tot het donker is.
Het Mariënveldse Spektakelweekend is een evenement is voor alle leeftijden. Kinderen tot 12 jaar hebben gratis toegang en voor hen is er onder begeleiding van crowdfunding Mariënvelde speciaal kindervermaak. Er zijn kindervermakelijkheden zoals auto’s verven, zandbak, schminken, tattoos, en bij mooi weer een buikschuifbaan, een ranjabar en een luchtkussen.