Mark te Brake tijdens de Tour de France. Foto: Eigen foto

Mark te Brake tijdens de Tour de France. Foto: Eigen foto

‘De beste renners van de wereld liggen bij mij op de behandeltafel’

Sport

AALTEN – Twee weken reist Mark te Brake (28) als manueeltherapeut mee met de Tourkaravaan, de Tour de France. Het spektakel om het wielerevenement heen maakt indruk op de Aaltenaar. “Vooral de eerste dagen keek ik mijn ogen uit! Al die media-aandacht en het vele publiek, dat is wel groots. Maar het went snel en je gaat gewoon aan het werk. Het is wel bijzonder als je beseft dat de beste wielrenners van de wereld bij je op de behandeltafel liggen…” 

Door Karin Stronks

Mark werkt sinds vijf jaar als manueeltherapeut bij de Nederlandse ploeg DSM-firmenich, voor het eerst reist hij mee met de Tour de France. Mark glimlacht: “Het is een circus, enorm veel publiek en ook heel veel media. De eerste dagen keek ik m’n ogen uit. Toen ik klein was gingen we vaak met m’n ouders en broers naar de Alpe d’Huez en we zwaaiden naar de renners en de vele volgwagens. Nu zit ik zelf in zo’n auto en wordt er naar ons gezwaaid… Heel gaaf!” Hij vervolgt: “Maar het went snel en je gaat gewoon aan het werk, je zit met je collega’s en renners in je eigen bubbel. We zorgen onderweg voor het uitdelen van bidons en voeding en na binnenkomst vangen we de renners uit onze ploeg op. En als het nodig is behandel ik ’s avonds de sporters.” 

De taak van Mark als manueeltherapeut is om renners die klachten hebben zo snel mogelijk te behandelen, te zorgen dat zij zich weer goed voelen. “Ze moeten immers de volgende dag weer vol aan de bak. De Tour de France is zo ontzettend zwaar, het vergt heel veel van de renners. Het is hun werk, ze zijn prof en krijgen er goed voor betaald natuurlijk maar ze vergen het uiterste van hun lichaam.”

Renners die binnenkomen na een etappe spreken allemaal de ploegarts. Als blijkt dat renners klachten hebben komen ze bij Mark terecht. “Wij zorgen dat dezelfde avond een hotelkamer is ingericht als behandelkamer. Bedden aan de kant en de massagetafel wordt klaargezet. De renners worden vaak geleefd tijdens de koers, interviews, fotoshoots, dopingcontroles, handtekeningen uitdelen. Als ze bij mij op de behandeltafel liggen zijn ze blij dat iemand normaal tegen hen doet, gewoon een gesprek voert.”

Welke blessures komen veel voor? “Met name wervelkolom-gerelateerde klachten, denk aan lage rug-, bovenrug- en nekklachten. Het is puur overbelasting. Maar er zijn ook valpartijen waarna blessures ontstaan. De behandeling is gericht op het met zo weinig mogelijk klachten kunnen starten aan de volgende etappe. Hierbij maak ik gebruik van mobiliseren, manipuleren en detoniseren van spieren en gewrichten.” 

Na de koers worden de renners met een bus naar het hotel gebracht. Een aantal medewerkers rijden direct van het ene hotel naar het volgende om alles in orde te maken voordat de renners en de overige staf arriveren. “De finish is vrij laat, meestal tussen 17.30 en 18.00 uur. Rond 19.00 uur komen de renners bij het hotel aan waar we direct beginnen met de behandelingen. Vaak zitten de renners pas om 21.00 uur aan tafel. Elke ploeg heeft zijn eigen kok. Wij eten gewoon in het hotel. Hoe lang een behandeling duurt? Nou, dat varieert van twintig tot 45 minuten, hangt af van de klacht natuurlijk.” Vaak staat na het avondeten nog een meeting op het programma, rond 23.00 uur gaat iedereen slapen. “We ontbijten over het algemeen laat, rond acht uur, half negen. Vaak ga ik voor die tijd zelf nog even een uurtje hardlopen!” 

Het publiek komt soms gevaarlijk dichtbij… Mark: “Het is zo gaaf dat er veel toeschouwers zijn, renners worden ook gedragen door de aanmoedigingen, zij hebben dit nodig! Maar het moet wel veilig zijn natuurlijk. We stonden tijdens de etappe naar Bordeaux op de top van de Cote de Beguey, een korte klim, met sportdrank en voeding te wachten en zagen publiek op de weg staan. Omdat deze col niet heel zwaar is wisten we dat de renners de hele weg nodig zouden hebben… Maar gelukkig zagen de toeschouwers dit bijtijds in en alles ging goed.” 

Hoe is Mark bij DSM-firmenich terecht gekomen? “Een kennis van mij uit Bredevoort is fulltime mecanicien bij deze ploeg. We hadden het er eens over en ik heb aangegeven dat het me gaaf lijkt om eens als therapeut mee te gaan. Hij meldde een jaar of vijf geleden dat de ploeg iemand zocht. Zo is het allemaal begonnen. Ik reis meerdere keren per jaar mee naar verschillende wedstrijden vanuit Fysio Oude IJsselstreek en Fysio Aalten. Dankzij de mogelijkheden binnen de praktijk, waar het kennisniveau hoog ligt, is het mogelijk om te voldoen aan de hoge eisen van de topsport.”
De ploeg waar Mark voor werkt, DSM-firmenich, is niet heel gelukkig geweest tijdens de Tour van dit jaar. “Na mijn twee weken was iedereen nog fit en in de koers. Kopman Romain Bardet kwam in de etappe naar Morzine zwaar ten val en moest opgeven. We konden daarna alleen nog gaan voor een etappewinst…”

Renners van de DSM-firminich ploeg worden geïnterviewd. Foto: Eigen foto
Media-gekte bij de DSM-firminich ploegwagen. Foto: Eigen foto
Een ploegwagen van de DSM-firminichploeg. Foto: Eigen foto