
Gemeente Aalten.
Inspraakavond opvang asielzoekers: ‘Ga voor kleinschalig, er is plaats voor échte nood, toon medemenselijkheid’
PolitiekAALTEN - ‘Ga voor kleinschalig, er is plaats voor échte nood, toon medemenselijkheid’. Enkele reacties van insprekers die op 12 februari kwamen inspreken op het initiatiefvoorstel van CDA, GB en CU om kaders en voorwaarden te stellen aan de opvang van asielzoekers. Twaalf mensen kwamen inspreken, soms namens zichzelf en soms namens een groep. De raadzaal zat vol raadsleden en raadsvolgers, maar de insprekers richtten zich tot Raimond Smit (CDA), Alex Walter (GB) en Tobias Holtman (CU) die het initiatiefvoorstel hadden ingediend. De publieke tribune was gesloten, maar men kon de discussie digitaal volgen op de gemeentesite. Er was veel beveiliging aanwezig in en rond het gemeentehuis maar die hoefde niets te doen. Het was overal rustig. Er werd rustig en respectvol gediscussieerd onder de bekwame leiding van raadslid Gerdy Hoornenborg.
Door Jos Wessels
Voorgeschiedenis
De voorgeschiedenis is bekend. Begin mei 2025 kwamen burgemeester en wethouders met een voorstel voor een compleet asielzoekerscentrum voor 300 personen aan de Singelweg. Dat veroorzaakte veel commotie in Aalten, er waren spandoeken en demonstraties en er werden petities aangeboden aan de burgemeester. Eind mei besloot de gemeenteraad in een motie om het voorstel te parkeren om later eerst in discussie te gaan met het COA (Centraal Orgaan Asielzoekers) en met elkaar. Die discussie kwam op 15 oktober en resulteerde in het plan van CDA, GB, CU en BBB-HMV om met een initiatiefvoorstel te komen om kaders en voorwaarden te stellen aan de opvang. BBB-HMV haakte later af. De andere drie kwamen begin januari met hun voorstel. Enkele opvallende punten: maximaal 200 asielzoekers, gespreid huisvesten, bij voorkeur buiten de dorpen of nabij industrieterreinen. Over deze kaders en voorwaarden kon men inspreken.
Twaalf insprekers
Twaalf insprekers kwamen hun mening geven over het voorstel van de drie partijen. Zij werden ook bevraagd door raadsleden. Vaak hadden de insprekers ook tips voor de initiatiefnemers. Een greep uit hun inbreng: Bert Wesseloo uit Dinxperlo sprak namens de buurt ’t Boesveld en de ijsclub. Hij benadrukte dat hun buurt helemaal niet geschikt is voor opvang. Dinxperlo vangt ook al 112 Oekraïners op.
Tanja Kloos uit Bredevoort sprak namens zichzelf. Zij wil kleine, sobere locaties verspreid over de gemeente maar pas na een referendum onder de inwoners. “De gemeente draagt de gevolgen van falend Europees beleid.”
Henk Jan Legters uit Aalten sprak namens zichzelf, maar liet wel weten achter de reactie van BBB-HMV te staan die meer beperking wil. “Houd vast aan het oorspronkelijke aantal van 157 asielzoekers en accepteer niet 200 wat later werd opgelegd.”
Louis Veldhuis en Tineke Ubbels-Koeman spraken beiden namens de groep Aalten aan zet. Zij hebben waardering voor de inzet van de drie partijen, maar vinden de opstelling minimalistisch. Zij pleiten voor een ruimhartige opvang en vinden het oorspronkelijke voorstel van B en W voor 300 asielzoekers beter. Tineke Ubbels houdt een bevlogen pleidooi: “Zet in op medemenselijkheid, Aalten heeft een traditie in deze.” Uit de groep Aalten aan zet bieden velen zich als vrijwilliger aan.
Wim Drenth spreekt namens bijna alle kerken uit Aalten, Dinxperlo en Bredevoort. Hij wil niet in de details van het voorstel treden maar roept op tot liefde en medemenselijkheid. “Ieder mens is een schepsel van God. In ons vindt u een partner om vrijwilligers te werven.”
Frank Dijkslag sprak namens de buurt ’t Kobus. “Zet niet in op directe aansluiting aan een woonwijk en opvang mag ook niet ten koste gaan van het groen.”
Mandy Wubbels las een verklaring voor namens de groep Hart(d) voor Aalten. De groep vindt dat de stem van de eigen inwoners niet genoeg wordt gehoord. “Democratie stopt niet bij de deur van het gemeentehuis.” Veiligheid voorop en de regie moet bij de gemeente liggen. De groep is niet tegen echte vluchtelingen, zegt Mandy Wubbels, maar graag gezinnen in locaties van maximaal 50 personen en niet in het dorp Aalten.
Gerard Ruigrok woont aan de rand van IJzerlo. Hij vindt dat de gemeente voor 157 asielzoekers moet gaan. Hij beweert dat 80 procent niet-asielgerechtigd is. “Eigen inwoners worden gediscrimineerd.”
Rob Roos-Lindgreen woont vijf jaar in Aalten. Hij komt uit Almere en hielp onder meer een Nigeriaanse statushouder. Maar hij ervoer in Almere vooral veel overlast en wil dat in Aalten alles mooi en rustig blijft.
Christiaan Eppink pleit voor een locatie van 200 binnen de bebouwde kom en ziet kansen voor doorstroom naar jongerenhuisvesting.
De laatste inspreker is Ruud Simmelink. Hij spreekt namens de buurt Smitskamp. Hij spreekt allereerst zijn waardering uit naar de drie initiatiefnemers. “U hebt geluisterd naar de bevolking. Uw voorstel is een stap in de goede richting.”
Naar 25 februari
Na de insprekers worden Smit, Walter en Holtman bevraagd door de ander partijen in de raad. Met name Hoezen (PP), Hollema (D66) en Ten Bruin (BBB-HMV) roeren zich en de discussie is soms fel. Hoe nu verder? Raimond Smit zegt dat de drie zich gaan beraden over de reacties. “We gaan vermoedelijk de kaders en voorwaarden nader inkleuren.”
Op woensdag 25 februari gaat de raad onderling in discussie en hoopt dan besluiten te nemen. Die worden dan voorgelegd aan burgemeester en wethouders en die gaan dan weer in gesprek met het COA en hopen locaties aan te wijzen. Zo komt er na 3,5 uur een einde aan een intensieve vergadering en kan Gerdy Hoornenborg de vergadering sluiten.










